Home > Teacher
Resources
> Learning Materials > Math Skills > Money >


Drive Thru Menu Math Multiply and Divide Money
Drive Thru Menu Math Multiply and Divide Money
Drive Thru Menu Math Multiply and Divide Money


 
Math Money
Our Price: $11.09 / Each
Manufacturer Name: Remedia Publications
Unit of Measure: Each
Grades/Ages: 4, 5, 6

Quantity in Stock :12
Availability: Usually Ships in 1 to 2 Business Days
Product Code: REM601C
Qty:

Description
 

Drive Thru Menu Math Multiply and Divide Money

An Appetizing Approach to Learning Math Skills.
From burgers to burritos, nearly everything you might order from a fast food restaurant can be found on the colorful menus included in this hands-on, practical math series.
Students solve computation and real-life word problems by referring to the highly visual drive-thru menus.
Figuring food costs, computing taxes, and making change are just a few of the skills covered in this hands-on series.
Math objectives are clearly stated on each page making it easy to focus on the skills your students need most.
Book includes 4 unique menus and require more reading and target on-grade-level math skills.
64 pages.

Share your knowledge of this product with other customers... Be the first to write a review

Browse for more products in the same category as this item:

Teacher
Resources
> Learning Materials > Math Skills > Money
Shop By
Brand
> Remedia Publications