Home > Teacher
Resources
> Learning Materials > Math Skills > Money >


Market Math Grades 3-6
Market Math
Market Math


 
Learning Materials Math Money
Our Price: $11.09 / Each
Manufacturer Name: Remedia Publications
Unit of Measure: Each

Quantity in Stock :41
Availability: Usually Ships in 1 to 2 Business Days
Product Code: REM109A
Qty:

Description
 

Market Math Grades 3-6

This practical program will interest even the hard-to-interest student!
Spice up your basic math program! This fun and effective book develops math reasoning and computation skills through the use of real-life shopping situations. From peanut butter to paper towels, nearly everything you might shop for in a grocery store can be found on the colorful fold-out price list that generates over 500 math word problems involving addition, subtraction, multiplication, and division! Students will have a great time as they refer to the price list to figure costs, total sales tickets, apply coupons, and more! Help your students understand the practical reasons for learning math as they shop their way to math success with this motivating and solidly-conceived book. Grades 3-6. 64 pages.

Share your knowledge of this product with other customers... Be the first to write a review

Browse for more products in the same category as this item:

Teacher
Resources
> Learning Materials > Math Skills > Money
Shop By
Brand
> Remedia Publications