Home > Teacher
Resources
> Learning Materials > Math Skills > Money >


Menu Math Ice Cream Parlor Book-2
Menu Math Ice Cream Parlor Book-2
Menu Math Ice Cream Parlor Book-2


 
Learning Materials Math Money
Our Price: $11.09 / Each
Manufacturer Name: Remedia Publications
Unit of Measure: Each

Quantity in Stock :27
Availability: Usually Ships in 1 to 2 Business Days
Product Code: REM101B
Qty:

Description
 

Menu Math Ice Cream Parlor Book-2

A great book for Multiplication & Division for Grades 3-6.
Make learning fun while boosting basic skills with this unique book of practical application math activities. The book features a colorful, 11x17 inch fold-out menu to which students must refer to figure costs when spending money at a restaurant! From banana splits to ice cream cones, your students will get their fill as they work through hundreds of computation and real-life word problems. Students figure food costs, tax, total restaurant checks, make change, and more!

Share your knowledge of this product with other customers... Be the first to write a review

Browse for more products in the same category as this item:

Teacher
Resources
> Learning Materials > Math Skills > Money
Shop By
Brand
> Remedia Publications
Classroom
Supplies
> Classroom Decorations > Food Theme Decorations > Ice Cream Decorations