You are here: Home > Shop By
Brand
> Teacher Created Resources > TCR Language Arts

TCR Language Arts


Reading, writing and comprehension are at the core of learning. Without these abilities, you can't really learn much. These basic principles should be a priority in elementary school teaching. Teach the kids grammar, the alphabet, cursive writing and more.
Sort By:
Page of 1
Classroom Authoring Gr 4-8 Classroom Authoring Grade 4-8
Our Price: $19.83 / Each
Cursive Writing Activities Cursive Writing Activities
Our Price: $11.71 / Each
Writing Prompts Gr 1 Writing Prompts Gr 1
Our Price: $18.02 / Each
Writing Prompts Gr 2 Writing Prompts Gr 2
Our Price: $18.02 / Each
Writing Prompts Gr 3 Writing Prompts Gr 3
Our Price: $18.02 / Each
Writing Prompts Gr 4 Writing Prompts Gr 4
Our Price: $18.02 / Each
Targeting Grammar Gr 5-6 Targeting Grammar Gr 5-6
Our Price: $18.02 / Each
Traditional Printing Chart Traditional Printing Chart
Our Price: $2.70 / Each
Cursive Chart Cursive Chart
Our Price: $2.70 / Each
Activities For Fluency Gr 3-4 Activities For Fluency Gr 3-4
Our Price: $15.32 / Each
Activities For Fluency Gr 5-6 Activities For Fluency Gr 5-6
Our Price: $15.32 / Each
Writing Process Chart Writing Process Chart
Our Price: $2.70 / Each
Alphabet Mini Bb Set Alphabet Mini Bb Set
Our Price: $7.22 / Each
Parts Of Speech Chart Parts Of Speech Chart
Our Price: $2.70 / Each
Targeting Grammar Gr 3-4 Targeting Grammar Gr 3-4
Our Price: $17.18 / Each
Word Families Chart Word Families Chart
Our Price: $2.70 / Each
Fact Or Opinion Shopping Mall Red Fact Or Opinion Shopping Mall Red
Our Price: $19.85 / Each  
Word Chunks Word Shark Game Word Chunks Word Shark Game
Our Price: $17.18 / Each  
Classwords Vocabulary Gr 5 Classwords Vocabulary Gr 5
Our Price: $12.66 / Each
Words That Pop Mini Bb Words That Pop Mini Bb
Our Price: $7.22 / Set
My Alphabet Mini Bb My Alphabet Mini Bb
Our Price: $7.22 / Set
Foam Word Families Cubes Foam Word Families Cubes
Our Price: $5.40 / Each
Foam Retell A Story Cubes Foam Retell A Story Cubes
Our Price: $9.00 / Each
Parts Of Speech Mini Bb Set Parts Of Speech Mini Bb Set
Our Price: $7.22 / Set
Good Writing Traits Bb Set Good Writing Traits Bb Set
Our Price: $11.75 / Set
Alphabet Train Bb Set Alphabet Train Bb Set
Our Price: $11.75 / Set
Project Based Writing Gr 6-8 Project Based Writing Gr 6-8
Our Price: $8.18 / Each
Type Of Sentences Chart Type Of Sentences Chart
Our Price: $2.70 / Each  
123 Learn Age 2-3 123 Learn Age 2-3
Our Price: $7.47 / Each  
123 Learn Age 3-4 123 Learn Age 3-4
Our Price: $7.47 / Each  
Rigorous Read To Kill A Mockingbird Rigorous Read To Kill A Mockingbird
Our Price: $11.75 / Each  
My Spelling Dictionary Pack Of 10 My Spelling Dictionary Pack Of 10
Our Price: $18.00 / Pack  
My Journal Primary 10 Pack My Journal Primary 10 Pack
Our Price: $18.00 / Pack  
Rigorous Reading Bud Not Buddy Rigorous Reading Bud Not Buddy
Our Price: $11.75 / Each  
My Story Book Primary 10 Pack My Story Book Primary 10 Pack
Our Price: $18.00 / Pack  
I Have Who Has Language Arts Gr 4-5 I Have Who Has Language Arts Gr 4-5
Our Price: $15.37 / Each  
I Have Who Has Language Arts Gr 5-6 I Have Who Has Language Arts Gr 5-6
Our Price: $15.37 / Each  
The Write Stuff Grade 2 The Write Stuff Grade 2
Our Price: $16.27 / Each  
The Write Stuff Grade 3 The Write Stuff Grade 3
Our Price: $16.27 / Each  
The Write Stuff Grade 5 The Write Stuff Grade 5
Our Price: $16.27 / Each  
The Write Stuff Grade 6+ The Write Stuff Grade 6+
Our Price: $16.27 / Each  
Suffixes Chart Suffixes Chart
Our Price: $2.70 / Each  
The Write Stuff Grade 4 The Write Stuff Grade 4
Our Price: $16.27 / Each  
100 Sight Words Gr K-1 100 Sight Words Gr K-1
Our Price: $13.55 / Each  
100 Sight Words Gr 1-2 100 Sight Words Gr 1-2
Our Price: $13.55 / Each  
Weekly Writing Lessons Grade 3-4 Weekly Writing Lessons Grade 3-4
Our Price: $13.55 / Each  
Building Words Grade 3 Building Words Grade 3
Our Price: $9.03 / Each  
Rigorous Reading Wonder Rigorous Reading Wonder
Our Price: $11.75 / Each  
Learning To Write Cursive Gr 2-3 Learning To Write Cursive Gr 2-3
Our Price: $8.13 / Each  
Comprehending Text Grade 5 Comprehending Text Grade 5
Our Price: $13.55 / Each  
   
 
Teacher Created Resources makes Literary Units for classroom reading. They cover most of the elementary grades for teachers and homeschooling parents. Buy Teacher Created Resources Literary Units books and materials for your school children.